صفحه اصلی / اخبار / برگزیدگان مرحله استانی مناظره دانشجویی یزد معرفی شدند

برگزیدگان مرحله استانی مناظره دانشجویی یزد معرفی شدند

به همت معاونت فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی استان یزد،مرحله استانی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران «نشان خواجه نصیرالدین طوسی» پس از رقابت ۴۴ تیم با معرفی برگزیدگان استان یزد پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی استان یزد به نقل  ایسنا – منطقه یزد، در رقابت‌‌های مرحله نهایی که امروز در سالن شهید منتظرقائم دانشگاه یزد برگزار شد، تیم «هدف» از دانشگاه یزد به عنوان تیم موافق با تیم «راحیل» از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی به عنوان تیم مخالف پیرامون موضوع «روند کلی دین‌داری در جامعه رو به افول است» به مناظره پرداختند که در نهایت با تشخیص هیات داوران، تیم هدف به عنوان تیم پیروز و اول مسابقات انتخاب شد.

در دیدار رده‌بندی نیز دو تیم «برهان» از دانشگاه یزد و «مجاهدان بیان» از دانشگاه فرهنگیان در موضوع «ارتباط مستقیم روحانیت با سیاست باعث ایجاد فاصله میان مردم و روحانیت می‌شود» مناظره کردند که در نهایت تیم مچاهدان بيان برنده مناظره رده‌بندی شد.

گفتنی است؛ برگزیدگان مرحله استانی این مسابقات به مرحله منطقه‌ای و سپس کشوری این مسابقات که پاییز امسال برگزار خواهد، راه می‌یابند.

دکتر «مهدی باصولی» رییس سازمان جهادانشگاهی استان یزد در مراسم اختتامیه این مرحله از مسابقات به ارائه گزارشی از روند برگزاری این رقابت‌ها به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی پرداخت و تصریح کرد: این مسابقات در مرحله استانی با رقابت 44 تیم از 12 دانشگاه استان یزد برگزار شد.

وی ادامه داد: مسابقات از نوزدهم فرودین‌ماه آغاز شد و در مجموع با برگزاری 46 مسابقه در مراحل مختلف به میزبانی دانشگاه‌های یزد، علم و هنر، امام جواد(ع) و دانشگاه آزاد اسیلامی یزد پیگیری شد.

به گفته‌ی رییس جهاددانشگاهی استان، در مجموع 23 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های استان به عنواتن تیم داوری، قضاوت این مسابقات را برعهده داشتند.

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: هرچند مسابقات ملی مناظره دانشجویی امسال برای هشتمین دوره در حال برگزاری است ولی این رقابت‌ها در استان چهارمین دوره خود را سپری می‌کند و هر ساله با استقبال و مشارکت بهتری در استان دنبال می‌شود.

باصولی تعداد تیم‌های شرکت‌کننده در اولین دوره این مسابقات در استان را 26 تیم از هشت دانشاه استان ذکر کرد و گفت: امسال 44 تیم از 12 دانشگاه شرکت کردند که دانشگاه‌های فرهنگیان، یزد و میبد به ترتیب با 13، 9 و 7 تیم به ترتیب بیشترین تیم‌های شرکت‌کننده را به خود اختصاص دادند.

این مقام مسئول به برگزاری نخستیم رویداد ایدگاه فرهنگ با موضوع شکوه پابرجا به همت جهاددانشگاهی استان نیز اشاره کرد و گفت: در مجموع 20 ایده فرهنگی به دبیرخانه این رویداد ارسال شد که از این میان شش ایده انتخاب شدند و که پس از ارزیابی اعضای شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های استان، یک ایده به عنوان سو انتخاب و یه ایده نیز شایسته تقدیر اعلام شد.

دکتر «مهدی ملک‌ثابت» عضو هیات علمی دانشگاه یزد و از داوران این دوره از مسابقات نیز طی سخنانی به مزیت‌های مناظره پرداخت و اولین تاثیر آن را تقویت حس اعتماد به نفس دانشجویان ذکر کرد و افزود: تمرین سخن گفتن با برهان و استدلال، تمرین کار جمعی و گروهی و همچنین تایید حق گویی و حق طلبی از دیگر مزیت‌های برگزاری مسابقات مناظره دانشجویی است.

وی با بیان این که یکی از اصول مناظره داشتن داور است، گفت: این که گروه‌های رقیب در نهایت به رای داوران اعتاد می‌کنند و آن را با روی گشاده می‌پذیرند نیز  یک تمرین بزرگ است.

ملک‌ثابت در پایان نیز چند توصیه به علاقمندان فعالیت در حوزه مناظره کرد و گفت: آگاهی کامل و همه جانبه نسبت به موضوع مناظره، استفاده از تکنیک‌های مناظره با مطالعه کتاب‌های تخصصی مرتبط و همچنین استفاده از دایره الفاظ و ادبیات و تشبیهات و غیره جهت مناظره موفق در برابر رقبا بسیار حائز اهمیت است.

شایان ذکر است، در حاشیه این مراسم علاوه بر تجلیل از تیم‌های برگزیده مرحله استانی مسابقات مناظره دانشجویی، از ایده «زینب مرادی» از دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان نفر سوم و «علیرضا آقا محمدی» از دانشگاه یزد به عنوان ایده شایسه تقدیر، تجلیل شد.    

 1556530256-img-55471556530224-img-55251556530242-img-5531

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *